Zasady pielęgnacji włosów – poradnik

Dzisiaj prezentujemy Wam najważaniejsze zasady pielęgnacji włosów. Możemy wyróżnić pięć fundamentalnych zasad. Warto ich przestrzegać, ponieważ to jedyna skuteczna droga, która prowadzi do zdrowych i pięknych włosów. Czy wiesz jak dbać o włosy?

Kto powiedział, że pielęgnacja włosów musi być czasochłonna i męcząca? Czasami warto poświęcić swoim włosom trochę więcej czasu, ale to nie oznacza, że poprawa kondycji włosów musi być okupiona wieloma godzinami żmudnych zabiegów. O zdrowie i piękno włosów można zadbać w prosty sposób – wystarczy stosować pięć podstawowych zasad.

1. Myj delikatnie

Włosy należy myć wtedy, kiedy tego potrzebują. Nie powinno się to jednak zdarzać częściej niż co dwa dni. W razie konieczności można poratować się suchym szamponem. Do mycia powinno się używać delikatnych produktów, najlepiej dla dzieci, naturalnych, które nie zawierają mocnych detergentów. Szampon powinno się nakładać wyłącznie na skórę głowy i dobierać właśnie do niej, a nie do rodzaju włosów. I to wystarczy, żeby nie narażać włosów na uszkodzenia. Traktujmy swoje włosy, jak najlepszy, ukochany sweter – nie tarmośmy, nie szarpmy, nie trzyjmy ręcznikiem. Delikatność przede wszystkim!

2. Odżywiaj regularnie

Dla zdrowia włosów bardzo ważne jest to, co im dostarczamy w pielęgnacji. Im więcej składników odżywczych, tym lepiej. Nasze włosy uwielbiają cynk, krzem, magnez, miedź oraz witaminy B9 (kwas foliowy), B12 (cyjanokobalamina), E (tokoferol). To składniki, których warto szukać w kosmetykach, ponieważ wzmacniają włosy, zapewniają im odżywienie, hamują nadmierne wypadanie, dodają blasku, miękkości i gładkości. Znaleźć można je w wielu naturalnych produktach, stąd pielęgnacja domowymi maskami lub olejkami jest dobrym rozwiązaniem.

3. Dbaj o nawilżenie

W naszym organizmie woda odgrywa bardzo ważną rolę. Jest niezbędna także włosom, które są dzięki niej miękkie, gładkie, sprężyste i pełne blasku. Musimy dostarczać do organizmu wodę, ale dużo ważniejsze w pielęgnacji włosów jest zapobieganie jej utracie. Jak to zrobić? Pomocny może się okazać olejek do włosów, który stosowany regularnie wzmacnia naturalną barierę wodno-lipidową, a do tego ochrania przed słońcem i wysoką temperaturą. Podobnie działają silikony (choć są mniej naturalne), które również zachowują prawidłowy poziom nawilżenia włosów.

4. Chroń przed zniszczeniami

Co niekorzystnie wpływa na kondycję włosów? Zbyt wysoka temperatura, zbyt dużo słońca, zbyt częsta stylizacja, zbyt ciasne upięcia, zbyt dużo produktów do stylizacji. Ważny jest umiar i unikanie tego, co może szkodzić włosom. Najlepiej odstawić prostownicę i lokówkę, pozwolić włosom wysychać naturalnie i zadbać o ich ochronę. Tutaj również sprawdzi się naturalny olejek na włosy, który zabezpiecza przed wieloma czynnikami szkodliwymi typu temperatura, promieniowanie UV, toksyny, uszkodzenia mechaniczne. Warto wprowadzić olejki do pielęgnacji i zapobiegać, zamiast potem męczyć się z trudną regeneracją włosów.

5. Postaw na różnorodność

Włosy uwielbiają zmiany. Dość dużym błędem jest stosowanie cały czas tego samego zestawu kosmetyków, do których bardzo szybko przyzwyczajają się nasze pasma. W efekcie odżywka, która na początku cudownie wygładzała i nawilżała włosy, dzisiaj nie działa już tak dobrze. Dostarczajmy stale dużych ilości różnego rodzaju składników: protein, emolientów, humektantów, witamin, ziół. Jednego dnia zróbmy olejowanie, innego wcierkę, a raz na tydzień domową maseczkę np. z miodu. Oczywiście ważne jest, aby proporcje konkretnych składników odpowiadały naszym włosom.