Jak właściwie pielęgnować suche włosy?

blond wlosy vichy

[showads ad=Inside]Wydawałoby się, że codzienna pielęgnacja włosów sprawia najwięcej trudności paniom, które zmagają się z problemem nadmiernego przetłuszczania włosów. Tymczasem okazuje się, że suche włosy sprawiają na co dzień równie dużo trudności. Przesuszone, łamliwe, szorstkie w dotyku, pozbawione blasku i elastyczności – nie tylko wyglądają mało estetycznie i są trudne w układaniu, ale pozostają też bardzo podatne na zniszczenia. Jak zatem pielęgnować suche włosy, by przywrócić im zdrowy wygląd?

Przyczyny suchych włosów

Suche włosy bardzo łatwo można pomylić ze zniszczonymi – przesuszone na całej długości, matowe, szorstkie i łamliwe – sprawiają wrażenie uszkodzonych zbyt intensywnymi zabiegami fryzjerskimi. Oczywiście, bardzo często stają się one takie w wyniku rozjaśniania włosów czy trwałej ondulacji, jednak zazwyczaj jest to po prostu efekt zaburzonej pracy gruczołów łojowych na skórze głowy – produkcja zbyt małej ilości sebum powoduje, że nie jest ona wystarczająca, by odpowiednio natłuścić włosy na całej ich długości. Jest to problem, który zawsze dotyka panie o kręconych włosach – sebum ciężko jest pokonać drogę z taką ilością “zakrętów”, dlatego przetłuszczają się one zwykle tylko u nasady. Skłonność do suchych włosów może być przez nas dziedziczona genetyczne lub pojawiać się w momencie, gdy w naszym organizmie zachodzą wyraźne zmiany hormonalne – hormony mają ogromny wpływ zarówno na kondycję naszej skóry, jak i włosów.

Mycie włosów suchych

  • Właściwą pielęgnację włosów suchych należy zacząć od ich mycia. Z takim typem włosów należy obchodzić się bardzo delikatnie – nie tylko poprzez stosowanie łagodnych preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów, ale też przeprowadzając sam zabieg mycia włosów z dużą ostrożnością.
  • Suche włosy, jeżeli nie mają zbyt dużych skłonności do przetłuszczania się u nasady, warto myć raz na kilka dni – częste mycie przy użyciu ciepłej lub gorącej wody może je dodatkowo przesuszać.
  • Mycie suchych włosów powinno polegać na delikatnym masażu skóry głowy – nigdy intensywnym tarciu! W ten sposób można bardzo łatwo je uszkodzić.
  • Umytą głowę należy jedynie delikatnie osuszyć ręcznikiem – mokre włosy są jeszcze bardziej podatne na zniszczenia, dlatego należy stanowczo unikać ich mocnego wycierania w jakikolwiek materiał.
  • Szampon do włosów suchych musi być wzbogacony silnymi substancjami nawilżającymi, ale zdecydowanie pozbawiony alkoholu – może on tylko nasilić przesuszanie się skóry głowy.
  • Po umyciu głowy należy aplikować wybraną odżywkę do włosów suchych – ułatwi ona ich rozczesywanie, a tym samym zapobiegnie łamaniu się włosów.

Maseczka na włosy – czyli odżywianie włosów suchych

Odpowiednia pielęgnacja suchych włosów nie polega wyłącznie na właściwym sposobie ich mycia czy układania, ale przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu i odżywianiu. W tym przypadku szczególnie ważne jest regularne stosowanie maseczek na włosy, wzbogaconych odżywczymi olejkami, minerałami oraz keratyną. Takie kosmetyki dokładnie nawilżą i wzmocnią włosy, a także przywrócą im utracony blask. Skuteczną w działaniu maskę do włosów suchych znajdziemy w ofercie marki Vichy – posiada ona w swoim składzie olejek ze słodkich migdałów, który odżywia i wzmacnia włosy, olejek z dzikiej róży o działaniu kojąco-nawilżającym, a także kompleks keratynowy, który odbudowuje zniszczoną strukturę włosa.

Ograniczania w stylizacji włosów suchych

Przy suchych włosach należy bardzo mocno ograniczyć stylizację włosów lub całkowicie z niej zrezygnować – bliski kontakt z gorącym powietrzem, pochodzącym z suszarki, prostownicy czy lokówki, jeszcze bardziej je przesusza, a tym samym zwiększa ich skłonności do łamania się. Trzeba być też bardzo ostrożnym przy samym czesaniu włosów – szarpanie może dodatkowo uszkodzić ich delikatną strukturę, dlatego warto wyposażyć się w szczotkę z naturalnego włosia, która dokładnie rozczesze włosy, ale nie spowoduje ich zniszczenia.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów do włosów suchych dostępna na stronie: http://www.vichy.pl/potrzeby/zabieg-regenerujacy/ps1007.aspx


Artykuł partnera