Jak pozbyć się problemu wypadających włosów?

Wypadające włosy to coraz częstszy problem u obu płci i to niemal w każdym wieku. Łysienie jest szczególnie problematyczne dla płci pięknej, ponieważ u kobiet wypadanie włosów ma bardziej skomplikowane podłoże. Rozpoznanie przyczyny łysienia jest podstawą, bez której nie jest praktycznie możliwe dobranie odpowiedniej i skutecznej metody leczenia. Wizyta u trychologa to gwarancja uzyskania prawidłowej diagnozy, podczas której zostanie przeprowadzone badanie włosów, które pozwali określić przyczynę wypadania włosów oraz typ łysienia. Zyskujemy też informację na temat tego, w jakiej aktualnie fazie znajdują się włosy oraz w jakim stanie są ich cebulki. Trycholog jest specjalistą, który potrafi rozróżnić zaburzenia w badanych włosach. Przydatne jest też badanie krwi, określenie poziomu testosteronu, DHA prolaktyny, hormonów tarczycy oraz poziomu żelaza i ferrytyny. Na jakie metody leczenia możemy liczyć?

Czy proces łysienia jest odwracalny?

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, które obecnie dotyka nie tylko mężczyzn, ale także i kobiety. W schorzeniu tym dochodzi do osłabienia cebulek włosowych i zmniejszenia ich aktywności, co przyczynia się do tego, że coraz więcej włosów na skórze naszej głowy znajduje się w fazie spoczynku niż w fazie wzrostu. Efektem jest to, że włosy stają się coraz cieńsze, coraz więcej ich wypada, a na ich miejscu nie pojawiają się nowe, więc obserwujemy przerzedzanie się fryzury.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że wypadają tylko włosy, ale cebulki zostają na miejscu. Tak więc łysienie androgenowe jest procesem odwracalnym, jeśli w porę zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Niestety nie we wszystkich typach łysienia jest to możliwe, ponieważ przy łysieniu bliznowaciejącym komórki cebulek zostają nieodwracalnie zniszczone.

Sposoby na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów

Do metod leczenia łysienia zaliczamy metody chirurgiczne, które wiążą się z przeszczepem włosów oraz metody bardziej naturalne mające na celu usunięcie przyczyny nadmiernego wypadania włosów oraz pobudzenie cebulek włosowych do pracy. Obecnie mamy do dyspozycji nowe metody diagnozowana i leczenia łysienia, czyli trichoskopię i mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. Jest to zabieg niezwykle skuteczny w hamowaniu wypadania włosów, a osocze pozyskiwane jest z krwi pacjenta, więc nie trzeba obawiać się wystąpienia żadnej reakcji alergicznej na podawany metodą iniekcji preparat.

Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego remedium na wypadanie włosów?

Skuteczność mezoterapii została potwierdzona naukowo, a zabieg z powodzeniem stosuje się już od kilku lat w gabinetach medycyny estetycznej w leczeniu łysienia. Polega on na wstrzykiwaniu specjalnie przygotowanego preparatu, który pozyskuje się z krwi pobranej od pacjenta. Próbka krwi zostaje włożona do specjalnej wirówki, dzięki czemu można uzyskać preparat składający się z płytek krwi i czynników wzrostu. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopodobnym i zawiera wysokie stężenie trombocytów. W ten sposób aktywowane płytki krwi zaczynają uwalniać czynniki wzrostu, które z kolei przyczyniają się do stymulacji komórek. Efektem jest pobudzenie metabolizmu komórek oraz stymulowanie nowych naczyń krwionośnych. Następuje proces regeneracji i naprawy tkanek.

Wpływ osocza bogatopłytkowego na włosy

Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego hamuje proces zanikania włosa w mieszku włosowym. Zawarte w preparacie czynniki wzrostu aktywują mieszki włosowe i działają na komórki macierzyste włosa, dzięki czemu powstają owe mieszki włosowe. Mezoterapia jest polecana szczególnie do leczenia trudnych przypadków łysienia, czyli sprawdzi się z pewnością w leczeniu androgenowego łysienia u kobiet i u mężczyzn oraz w leczeniu łysienia plackowatego.

Zobacz więcej: Osocze bogatopłytkowe na włosy

Mezoterapia jest jak najbardziej wskazana, jeśli po upływie półrocznej kuracji tradycyjnymi metodami leczenia nie widać poprawy. W wielu przypadkach pomocne okazuje się być zastosowanie kuracji miniksydylem czy finasterydem, których dawkę dobiera specjalista dla pacjenta indywidulanie. Niestety czasem trzeba zastosować terapię większego kalibru, czyli terapię skojarzoną. Zwykle po paru zabiegach ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym , można zauważyć znaczną poprawę.

źródło: materiał partnera